Jedna polovina podnikatelů reklamu nedělá vůbec a ta druhá ji dělá špatně.
Toto téma je dost důležité a zároveň i složité. Proto je lepší najmout si odborníka. Ovšem né všichni, hlavně začínající podnikatelé, si to můžou dovolit. Proto se budu snažit vysvětlit alespoň základy, jak dosáhnout dobré reklamy.

Produkt není vždy určen pro kupujícího
Jednoduchý příklad jsou dupačky pro miminko. Miminko je potřebuje, ale pravděpodobně si je nekoupí. Ovšem starostlivá maminka ano.

Určete si proto těchto pár bodů, jak pro zákazníka, tak pro spotřebitele. Jestliže již nějakou analýzu máme, velmi nám to pomůže. Nevíte jak takovou analýzu udělat? 
Věk, Lokalita, Pohlaví, Úroveň příjmů, Stupeň vzdělání, Rodinný stav, Povolání, Etnika
Neexistuje odpověď, že všichni jsou moji cíloví zákazníci. Například prodáváte mobily a příslušenství. Kdo potřebuje mobil? Přece skoro všichni lidi, tím to ovšem nekončí. Tato skupina je velmi obecná a musíme ji tedy zmenšit. Nikdy netvoříme jen jednu reklamu, zákazníci mají totiž různé potřeby.
Dáme si tedy příklad
Věk > Hledáme člověka, který si mobil u vás koupí. Pravděpodobně u vás nebude nakupovat člověk v důchodu a zároveň lidi do 15 let (pokud produkt potřebují, udělá to za ně někdo jiný).
Lokace > Přestože mobily používají a potřebují lidé po celé ČR, zaměřil bych se zatím pouze na své okolí. Jestliže budu prodávat mobily, je pravděpodobné, že mám i kamennou prodejnu. Spousta lidí si raději produkt dojde vyzvednout přímo tam. Jestliže kamennou prodejnu nemám, i tak se zaměřím na menší skupinu lidí.  V daných lokalitách se zákazníci chovají jinak: mají různá nářečí, zvyky, smysl pro humor, atd. Využijte to ve váš prospěch.
Pohlaví > mobily kupují jak muži, tak ženy. Zde často záleží na vzhledu. Muži nebudou pravděpodobně kupovat rose gold barvu a ženy nepotřebují velmi odolné telefony.
Úroveň příjmů > lidé s nízkým příjmem si nekoupí nový iPhone a naopak. Stupeň Vzdělání/povolání > Přestože vypadá, že nám vzdělání nebo povolání nepomůže, může to být užitečné. Zákazník co pracuje jako automechanik, dřevorubec, apod. bude chtít odolnější telefon než zákazník, co dělá práva.
Rodinný stav/etnika > jestliže má zákazník děti, může ctít mobil koupit jim, proto je dobré zamyslet se i nad touto otázkou.
Doufám že Vám tento článek pomůže a bude pro vás inspirací do dalších kampaní. 
Back to Top